logo

PRICEPERPIECE.COM

Compare the unit price of grocery and general items, and save a lot

Jump to Price Per Piece Calculator
Which is cheaper?
(Mouseover or tap)

Price per piece app
Cost per item

Consumer counting price per pieceSay you want to buy some screws, and you have three choices: 3 pieces for $0.75; 25 pieces for $4.99; and 40 pieces for $9.60. Which multipack will give you the most screws for your money, and how to calculate the price per piece? Unsure? The correct choice is 25 pieces for $4.99.

While buying online or in-store, use PricePerPiece.com on your smartphone and be a smart consumer!

How to calculate the Price Per Piece?

It is now easy to calculate the unit price online! - PricePerPiece.com (Unit Price / Cost Per Item) is a user-friendly website app, where you can make instant cost comparisons using a mobile device, tablet, laptop or desktop.

For each item, enter the name or brand (this step is optional), the number of pieces, and price in dollars, Calculate... and pronto! You have the price per piece of the item. Compare up to 5 items at a time. Not counting in pieces? - see other units.

Share on Facebook     Share on Twitter     Share on Google+

pc.
Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per piece Cost per piece:
"Calculate" to find out
$

How to calculate the unit price when comparing goods sold in multipacks: PricePerPiece.com


pc.
Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per piece Cost per piece:
"Calculate" to find out
$

Find out the price per item on your smartphone to choose the most advantageous packaging.


pc.
Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per piece Cost per piece:
"Calculate" to find out
$
How to calculate the price per piece?
Is a 4-pack, a 5-pack or a 6-pack more advantageous per item? - Verify it on PricePerPiece.com

pc.
Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per piece Cost per piece:
"Calculate" to find out
$
Price per piece calculator
How do single items compare with multipacks: use PricePerPiece.com on your smartphone to check the price per piece in the store

pc.
Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per piece Cost per piece:
"Calculate" to find out
$
Save money with our free calculator
Astute consumers use PricePerPiece.com on their Android, iPhone or iPad, and save lots by choosing the best value per item

About PricePerPiece.com

How to count the unit price of goods sold in multi-packs? - PricePerPiece.com is a web app for comparing the cost per item or price per piece of goods. Coded in HTML and JavaScript, the price comparison app is easy-to-use. Users can access the app using desktops, laptops, netbooks, tablets or mobile devices to compute the unit price. By entering item, number of pieces and price information in the respective fields, users can determine the price per piece or item. By default, the price is in dollars; but results can be applied to any other decimal currency.
Get more stuff depending on the size of the multi-pack
Get more items for the dollar depending on the size of the multipack! - The largest multipack is not always the cheapest per item!
The privacy of your input is guaranteed, since the data you enter actually never leaves your phone, tablet or PC.

Did you ever notice that items sold in multi-packs are not necessarily cheaper than when sold per piece? That, instead of increasing the price, the manufacturer had reduced the number of pieces of the article? That the supposedly "free can" of extra product actually costs more per piece? - Be on your guards! Use PricePerPiece.com to calculate exactly the real unit price. Defy the traps of marketing and advertising and be a smart consumer!
Price calculators per

kilogram - costperkg.com

pound - priceperlb.com

ounce - priceperoz.com

fluid ounce - priceperfloz.com

quart - costperquart.com

gallon - costpergallon.com

litre - costperlitre.com

piece - priceperpiece.com

back to top
ESPAÑOL

spain flag

Calculadora de precio por

kilogramo - precioporkilo.com

pieza - precioporarticulo.com


Volver a arriba
汉语

china flag

价格计算器

公斤 - priceperkg.asia

块 - priceperpiece.asia


回到顶部
FRANÇAIS

france flag

Calculatrice de prix par

kilogramme - prixparkilo.com

pièce - prixpararticle.com


Retour en haut de page
POLSKI

poland flag

Kalkulatory ceny za

kilo - cenazakilo.com

sztuka - cenazasztuke.com


Wróć na górę Szczęśliwy klient